TVK Genel Müdür Yardımcısı M.Alaattin NALCIOĞLU'nun ziyareti
16 Ekim 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Aksaray'daki Anadolu'nun ayakta kalan en büyük kervansarayı olan Sultanhanı Kervansarayı'nın restorasyonu yaptırıyor.

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından İpek Yolu üzerinde hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla sekiz  asır önce yaptırılan Anadolu'nun en büyük kervansarayı olan Sultanhanı'nda, restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca finanse edilen ve 6 milyon liraya mal olacak olan "Tarihi Sultanhanı Kervansarayı Restorasyon ve Çevre Düzenleme" projesi ile kervansaray içinde halı dokuma ve tekstil atölyeleri ile halı müzesi gibi mekanlar oluşturulacak.  

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı M.Alaattin NALCIOĞLU ve Yatırım ve Projeler Dairesi Başkanı Mustafa KOLÇAK,  restorasyon çalışmalarını görmek ve  incelemek üzere Sultanhanı İlçesine geldi. İl Müdürümüz Hüsnü YILDIZ eşliğinde çalışmaları yerinde gezen NALCIOĞLU, Kervansarayın Tuz Gölü Özel Çevre Koruma bölgesinde yer aldığını vurgulayarak , Genel Müdürlük olarak özel çevre koruma bölgesinde kalan yerleşimlerin bütün ihtiyaçlarıyla ilgili yürütülen çalışmalara destek verdiklerini belirtti.

Genel Müdür Yardımcısı M.Alaattin NALCIOĞLU, kervansarayın Türkiye için önemli bir eser olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:"Sultanhanı güzide tarihi eserlerden birisi. Buradaki restorasyon tarihi eserin korunması açısından çok önemli. Üç yıl içinde toplamda 6 milyon lira ödenecek olan bu projeye  protokol kapsamında maddi destek veriyoruz. Çalışmaların 3 yılda bitirilmesini öngörüyoruz" dedi.