Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Açılışı
10 Şubat 2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının açılış törenine katılmak üzere Aksaray’a geldi.

15 Temmuz Millî İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen törene; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki’nin yanısıra   AK Parti Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz, Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Hüsnü YILDIZ katıldı.

Açılışı yapılan ve toplam maliyeti 700 milyon dolara varan “Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisinde; yaklaşık 1.000 m derinlikte bulunan geniş yeraltı doğal tuz yapısının bir bölümünün kontrollü olarak tatlı su ile eritilmesi (leaching) yoluyla yeraltı gaz depolama mağaraları (kavernalar) oluşturulmuştur. Bu bağlamda, ülke çapında özellikle yaz aylarında ortaya çıkan kullanım fazlası doğal gazın, proje sahasının yaklaşık 23 km kuzeyinden geçen Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattının, Kayseri-Konya-Seydişehir kısmından bir branşman yardımıyla alınarak, oluşturulan mağaralarda (tuz kavernalarında) depolanması sağlanacaktır.

Projenin hayata geçirilmesi ile mağaralarda (kavernalarda) depolanan doğal gazın; yoğun dönemlerde ülke çapında artan gaz talebini karşılamak amacıyla, mağaralardan çekilerek tekrar Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattının Kayseri-Konya-Seydişehir kısmına verilmesi sağlanacaktır.

Proje kapsamında BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından Aksaray ili, Sarıyahşi, Ağaçören, Ortaköy, Eskil ve Merkez ilçeleri, Konya ili, Emirgazi ilçesi ve Ankara ili, Evren ilçesi sınırları içerisinde; Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı’nca 19.08.2003 tarihinde “ÇED Olumlu” kararı verilerek projeye başlanılmıştır. Projeye ait başlangıç kapasitesi 1 milyar m3 olarak başlanılmış olup proje kapasitesinin 1 milyar m3’ten 6 milyar m3’e çıkarılması planlanmakta, kapasite artışına ait Çevresel Etki Değerlendirme süreci İl Müdürlüğümüzce takip edilmektedir.

Kapasite artışıyla 630.000 m3 ile 750.000 m3 arası fiziksel hacimli 48 adet yeni depolama mağarasının açılması planlanmaktadır.Tuz Gölü Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi Kapasite Artışı projesinde; 1 milyar m3 depolama kapasitesinde olacak 12 adet depo ve yüzey tesislerinden oluşan mevcut tesise ek olarak ana üniteler kapsamında 5 milyar m3 depolama kapasitesinde 48 adet depo, 1 adet yüzey tesisi ve 1 adet doğal gaz branşman hattı planlanmakta olup, yardımcı üniteler olarak ise tatlı su temin hattı, tuzlu su deşarj hattı, kuyular arası bağlantı hatları, pompa istasyonları, su depolama tankları ve beton santralleri kurulması planlanmaktadır.

Söz konusu kapasite artışı çerçevesinde nihai projenin askı ilan süreci başlatılmış olup 25 Kasım 2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği 14. Madde gereği askı ilan sürecinin sonlanması beklenilmektedir.