İMAR BARIŞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
İMAR BARIŞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
19 Haziran 2018

Aksaray Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından muhtarlara yönelik ’İmar Barışı’ konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasına ait konferans salonunda düzenlenen toplantıya kimi kurum temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

Toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, muhtarlara imar barışıyla ilgili geniş bilgiler verdi. Refik Tuzcuoğlu konuşmasında; “İmar mevzuatına aykırı olarak yapılmış olan yapılara verilecek Yapı Kayıt Belgesi ile vatandaşlarımızın mevcut sorunlarının çözülmesine yönelik düzenleme ile; vatandaşlarımızın devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imar mevzuatına uygun olmayan, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmaktır. Vatandaşlarımıza, kendilerine ait veya ortak olarak kullandıkları yapılara e-devlet sistemi üzerinden başvuru yaparak kayıt altına alma imkanı tanınmıştır. İmar Barışıyla Ülkemiz genelinde yaklaşık 13 milyon yapının kayıt altına alınması beklenmektedir.

İl Müdürlüğümüzde vatandaşlarımızın kolayca erişebilecekleri "İmar Barışı Masası" oluşturulmuş ve konu hakkında yeterli sayıda personel görevlendirilerek 8 Haziran 2018 Cuma gününden itibaren vatandaşlarımız “İmar Barışı” hakkında bilgilendirilmeye başlanmıştır.Vatandaşlarımızın İmar Barışı hakkında bilgi edinmeleri sağlama konusunda Muhtarlarımızın yardım ve destekleri bizler için çok önemli. İmar Barışının getirdiği imkanların en ücra yerdeki vatandaşımıza kadar ulaştırılmasında Muhtarlarımızın sağlayacağı katkı paha biçilemez olacaktır”dedi.